-Vi matchade direkt personligt. Du ska ändå lämna ut ditt liv till en annan person, så det måste finnas ett förtroende. Min sjuksköterska är rak och tydlig och hjälpte mig att sätta upp mål. Som när hon sa att det finns en chans att du gått ner 25 kilo om nio månader och jag tvekade. Då sa hon, ska vi inte köra på målet? berättar Emma.
Efter många år i vården driver hon nu butiken Bytt Blir Nytt för kläder och heminredning hemma i Habo, strax norr om Jönköping. Det var i butiken som en kund berättade att hon börjat medicinera för sin obesitas. Emma tyckte det lät intressant men avskräcktes lite av att kunden fått läkemedel förskrivet men sen lämnats vind för våg.
-För henne var det “här är läkemedlet” och sen bara lycka till! Jag behöver någon som boostar och som håller i taktpinnen, annars är det inte lönt. Jag var inte heller så sugen på att gå till vårdcentralen. Det kändes skämmigt att gå dit.
-Så jag googlade och hittade Krys behandling. Där fick jag först fylla i ett formulär på nätet kring min livssituation och anledningarna till att jag ville gå ner i vikt, för att se om Krys program skulle kunna hjälpa mig. Sedan följde samtal med min sjuksköterska och vi satte igång med ändrade vanor. Efter en tid kom vi fram till att läkemedelsbehandling skulle vara ett alternativ. Jag tog en mängd prover och fick läkemedel utskrivet av min läkare på sjukhuset i Jönköping, eftersom jag har diabetes.
Förutom att Emma klickar med sjuksköterskan så uppskattar hon tillgängligheten och strukturen i Krys viktminskningsprogram.
-Jag behöver inte ta mig till en viss plats. Hon har alltid tid, om det passar bäst för mig att höras kvällstid så gör vi det. Det är väldigt smidigt och ger en trygghet att alltid ha nära till coaching, stöd och uppföljning. Sedan ska man inte underskatta det personliga. Jag är döallergisk mot motion, då lämnar vi det och slutar tjata om det, säger Emma.
-Det är också väldigt bra att vi aldrig avslutar ett möte utan att boka ett nytt. Och att vi hela tiden pratar runt frågor som, vad tänker du nu, är du nöjd med hur det fungerar, vad kan vi göra mer? Det är ett bra sätt att förändra vanor och börja med nya.
Emma är nu nere på 75 kilo efter toppen på 100 i september 2024. På vägen har hon framför allt fått nya vanor. Det nattliga ätandet av bullar, glass och choklad har ersatts av fler nätter som hon sover igenom. Och skulle hon för ovanlighetens skull gå upp så blir det lite keso med äpple.
-Fast det allra häftigaste är att jag helt kunnat sluta med min medicinering mot högt kolesterol, slutat med min blodtrycksmedicin och minskat insulinmängden med en tredjedel per dygn. Jag ville ha en bättre hälsa, för jag har aldrig känt mig ful. Det finns snygga kläder även när man är större, men nu mår jag så mycket bättre.